Závěrečná zpráva ročníku 2019

I když je to těžko uvěřitelné, letošní ročník byl opět v mnoha směrech rekordní. V prvé řadě se závodu zúčastnil dosud nejvyšší počet závodníků. Na trať se vydalo 110 vytrvalců!

Klíčovým faktorem je pokaždé počasí a jako dosud pokaždé se navzdory relativně dlouhé historii ukázalo, že jsme ještě zdaleka nezažili vše, co horská příroda umí připravit. Všichni, kdo se zúčastnili tedy ví, proč akci nazýváme zážitkovým závodem.

12. ročník, 2.3.-3.3. 2019, Horský hotel Paprsek

V pátek, den před samotným závodem, od rána pršelo nebo padal sníh s deštěm. Téměř metrová vrstva sněhové pokrývky postupně změkla i na rolbou zhutněné trati. Ovšem mírný noční mráz dal trati do sobotního startu výtečné skluzové parametry. Vyřezaná stopa pro klasiku byla hladká jako sklo a v prostoru na bruslení se sníh také bořil jen minimálně.

Díky popsaným okolnostem to parádně jelo, což znamená, že ve všech úsecích okruhu i s minimálním sklonem závodníci šetřili síly. Oproti minulým ročníkům se mezičasy na jedno kolo krátily až o několik minut. Již po prvních hodinách závodu bylo zřejmé, že můžeme očekávat nadprůměrné ujeté vzdálenosti.

Předpověď počasí však dávala tušit, že vývoj teplot může snadno průběh závodu zcela změnit. Naštěstí se však rtuť teploměru vyšplhala nad nulu až v neděli dopoledne a tím pádem klíčové noční hodiny rozhodly o tom, že se sedmi letech přepisovaly rekordy ve všech kategoriích.

NOVÉ REKORDY

Kategorie muži sólo: Tomáš Gromus 319,2 km
Kategorie ženy sólo: Tereza Tůmová 277,2 km
Kategorie týmy muži: EHL Team 487,2 km

Za pozornost stojí i fakt, že prvních 20 závodníků v kategorii jednotlivců překonalo hranici 200 km.

Důležité odkazy