JAK ZÁVOD PŘEŽÍT

aneb pár moudrých rad pro méně zkušené

Domníváme se, že nováčkům je vhodné poskytnout krátký seznam návrhů či doporučení, aby pro ně účast ve 24 hodinovém závodě byla zkušeností tak příjemnou, jak jen to je možné. Pokud v následujících bodech nenajdete odpověď na nějakou palčivou otázku, neváhejte a ozvěte se nám.

Je dobré dorazit na Paprsek již večer před závodem. V pohodě si připravíte místo pro stan, posedíte v útulné restauraci a hlavně se ráno vyhnete časovému stresu s nasazováním řetězů před výjezdem na závodiště.

Voda

Na Paprsku mají závodníci volný přístup na toalety, kde jsou také kohoutky s pitnou vodou. Během závodu však doporučujeme pít nápoje ohřáté (nemusí být horké). Protože okruh zvládnete oběhnout za 10 až 20 minut, je zbytečné s sebou pití na trasu vozit. Po celou dobu se organizátoři starají o „bezednou“ várnici horkého čaje v prostoru startu a cíle.

Jídlo

Restaurace v těsné blízkosti Startu/Cíle je v provozu celý den, během závodu se zavírá o půlnoci a opět otevírá v 7 hodin ráno (večer se vaří do 22 hod., polévku vám nejspíš přinesou ještě i ve 23 hod.). Je tedy fajn střídat stravu, kterou si vaříte sami s pochutinami od profíků. Vlastní jídlo však prosím do restaurace a prostor horského hotelu nenoste. Proto máte k dispozici velký temperovaný stan.

Pokud jste odhodláni si vařit po celý závod sami, mějte po ruce větší „sortiment“, ať i v těžších chvílích máte možnost si dát něco, co jste schopni do sebe natlačit.

Oblečení

Denní teploty na sluníčku mohou být i 10°C, ale pokud je hřeben v mlze a fouká, klidně může lehce mrznout celý den. Za běžných meteopodmínek bývá v noci do -10°C. Ovšem vyplatí se sledovat těsně před závodem předpověď počasí.

V každém případě si přibalte hodně teplého oblečení, do něhož se můžete převléknout během delších pauz, kdy jsou na trati vaši spoluzávodníci. Důležité pro tepelný komfort jsou především nepromokavé a teplé boty, stejně jako dostatek suchého oblečení.

Vosky

Běžíte-li klasicky, ještě před závodem se seznamte s taktikou použití klistrů a pár kousků si s sebou přivezte. Spoléhat pouze na tuhé vosky je na pováženou. Nezapomeňte čistič na skluznice a dostatek hadrů. To se vám bude hodit, až zjistíte, že na skluznicích vezete kilo jehličí nasbíraného po trati.

Při bruslení oceníte škálu skluzových vosků pro teploty sněhu od lehce plus do -10°C. Pro zažehlení je nutné si přivézt vlastní žehličku. K dispozici je pak el. zásuvka. U organizátorů je možné si v nouzi vosky i klistry koupit.

Sprchy

Za mírný poplatek 40 Kč se můžete na Paprsku osprchovat. Na saunu vám asi během závodu čas asi nezbude. Nezapomeňte vlastní ručník.