Ideální máza na Jesenickou 24

Jako zkušení závodníci a trenéři víme, že pro radost z jízdy je základem dobrý servis – zkrátka kdo maže, ten jede. Připravili jsme tedy si pro vás pár tipů, jak se na tuto akci dobře připravit.

Konkrétní typy na mázu zveřejníme sice až během pátku, ale již nyní si lyže můžete částečně připravit, tak abyste těsně před závodem nemuseli zbytečně plýtvat svojí energií =). Ať už zvolíte bruslařskou či klasickou techniku, tak určitě oceníte rychle jedoucí lyže. Proto je velmi důležité očistiti nejen mazací komoru, ale pomocí speciálního fluorového smývače např. Swix Glide Wax Cleaner i skluzné části. Na takto očištěné lyže si poté už dopředu můžete připravit podklad pod výsledný parafín. Jako první vrstvu použijte obyčejný tvrdší hydrokarbonový vosk např. Swix CH6. Na druhou vrstvu však již použijte nějaký vosk s nízkým obsahem fluoru např. Swix LF7. Skluzné části bychom tedy měly předpřipravené. Pokud jste se rozhodli pro klasickou techniku, tak poté bychom doporučili ještě zdrsnit stoupací komoru smirkovým papírem o hrubosti cca 120 či použít např. speciální korek Swix korek
Kompletní doporučení vypíše náš servisman, dle aktuálního počasí a sněhových podmínek, během pátku. Zatím to však vypadá následovně.

Aktualizovaná máza na Jesenickou24

 • Stoupací vosky:
  – podklad: aplikujte tenkou rovnoměrnou vrstvu Swix VG30, zažehlete, po vychladnutí lehce zakorkujte
  – naneste 3 a 4 tenké rovnoměrné vrstvy Swix VR50
  – ideálně ještě překryjte jednou tenkou vrstvou Swix VX53
 • Skluzné vosky:
  – očistit skluznici fluorovým smývačem
  – vrstva tvrdšího obyčejného hydrokarbonového vosku např. Swix CH6
  – vrstva nízkofluorového vosku např. Swix LF7
  – vrstva vysokofluorového vosku např. Swix HF8X
  – prášek Swix FC8 Cera F
  -struktura Swix V 0,5 mm

Tuto rubriku připravuje Michal Vank

SUNSPORT Brno
tradiční partner závodu

Specializovaná prodejna a e-shop pro vodáky, horolezce, turisty a milovníky běhu na lyžích.

Ilustrační foto: M. Pokorný: Odstrašující příklad